Гігієна домашніх тварин
Кожній тварині, що живе з людиною, потрібна любов, турбота і догляд. З перших днів у будинку вихованців потрібно привчати до рук, жестам і рухам, завдяки цьому надалі вони будуть переносити всі процедури по догляду з легкістю. Можна виділити основні і обов'язкові гігієнічні процедури:
· Догляд за зубами;
· Догляд за кігтями і лапами;
· Догляд за шерстю.
Більш детально розглянемо ці процедури, і почнемо, мабуть, з гігієни ротової порожнини. Без чищення зубів не обійдеться як людина, так і тварина адже це є дуже важливою процедурою. Дуже важливо проводити чищення зубів кілька разів в тиждень (2-3-х разів цілком достатньо), у результаті в ротовій порожнині знижується кількість хвороботворних мікроорганізмів (мікробів простіше кажучи), які активно розмножуються і розвиваються в м'якому зубному нальоті. За даними досліджень американських ветеринарів до 85% кішок та собак у віці від 4-х років страждають пародонтитом або іншими захворюваннями ротової порожнини через відсутність гігієни порожнини рота.
В результаті відсутності гігієни ротової порожнини у тварини поступово накопичується м'який наліт на зубах, з часом стає все більше і більше, він починає скупчуватися біля ясен, проникати під них і тверднути, давлячи на краю ясен і викликаючи запалення і утворення пародонтальних кишень. Щоб не утворювався зубний камінь та інші хвороби потрібно проводити чистку зубів домашньому вихованцеві, а раз на півроку проводити профілактичний огляд у ветеринарній клініці. Починати процедури можна після зміни молочних зубів і поступово привчати тварину до них, для цього використовують спеціальні зубні щітки і пасту для тварин. Якщо у тварини все ж утворився зубний камінь, то його рекомендується видаляти ультразвукової чищенням.
Не дивлячись на те, що існує безліч кормів з профілактикою зубного каменю, це не рятує від його появи, а лише уповільнює процес його освіти, тому чищення зубів домашнім тваринам обов'язкове!
Догляд і гігієна вовни і вух домашніх тварин. Догляд за шерстю у кішок і собак залежить від декількох чинників: стан самої тварини, довжина вовни та її густина, час року (особлива увага приділяється періодів линяння).
Шерстяний покрив може погіршитися і не в період линьки. Таке можливо при гормональному збої у самок, при неправильно підібраному раціоні (при незбалансованому харчуванні або його надлишку), при дуже сухому повітрі в приміщенні або при частому перегріві. Як і волосся, шерсть тварини гостро реагує на такі фактори, зазначається тьмяність, сухість, ламкість, випадання, шерсть заплутується і стає жорсткою, з'являється лупа. У період линьки догляд за шерстю повинен бути ретельніше. Зазвичай шерсть змінюється два рази на рік (навесні і восени), линька починається з задньої частини тіла і поступово переходить на передню. Линьку як правило стимулює тривалість світлового дня, а не температурний режим, як багато хто вважає.
Догляд за шерстю досить простий. Потрібно лише дотримуватися деяких правил:
· Розчісування вовни;
· Купання тварини;
· Профілактика і боротьба з паразитами (кліщі, блохи тощо).
Миття кішок і собак відрізняється в залежності від умов утримання. Собак, зазвичай, купають з шампунем один раз у два місяці. Чому не можна купати частіше? При частому купанні сальні залози посилюють секрецію, тобто починає виділятися більше шкірного сала, що може призвести до хвороб шкіри. Після прогулянок собакам потрібно обполіскувати лапи і живіт (собаки любителі повалятися і покувиркаться як в будинку, так і на вулиці) теплою водою без використання мила та інших миючих засобів. Кішок миють лише при необхідності, так як вони набагато чистоплотнее собак.
Здорові і чисті вуха не турбують тварина взагалі, тому їх потрібно перевіряти на предмет забруднення і нальоту. При найменших проявах свербіння і нальоту у вухах тварина бажано показати ветеринару.
Догляд за кігтями домашніх тварин. Стрижці кігтів, як собак, так і котів потрібно привчати з раннього віку для того, щоб не виникало проблем у подальшому догляді за ними. Стригти кігті потрібно не рідше ніж раз на місяць, але оптимальний варіант це стрижка раз в тиждень. Але і тут потрібно дотримуватися правил. Не слід отстригать великий ділянку кігтя, інакше є великий ризик поранити тварину, зачепивши нерв, розташований в пазурах. Краще стригти часто, на невеликій ділянці. Якщо стригти кігті рідко і по багато то нерв розташований у пазурах наблизиться до кінчика кігтя і тоді при стрижці кігтів справа може дійти до кровотечі. Обстригати кігті стоїть на стільки, щоб при ходьбі тварина не стосувалося ними підлоги. Зі стрижкою кігтів у кішок простіше, адже у більшості з них кігті прозорі і кишенька з нервом можна побачити добре придивившись.