Корм для собак
Собаки здавна жили поруч з людиною, вони допомагали людям у роботі або просто були улюбленцями в сім'ї. Тоді ж люди і не замислювалися над раціоном собак, а просто кидали їй недоїдки зі столу. Проте сучасною наукою було доведено, що таке харчування шкодить здоров'ю собаки. Собакам, як і людям, потрібно збалансоване харчування з усіма необхідними комплексами поживних речовин, для здорового, тривалого й активного життя. Раціон вважається збалансованим і повноцінним, тільки якщо в ньому присутні всі необхідні для життєдіяльності організму речовини. Проте, не дивлячись на те, що зараз випускається багато видів готових кормів для собак, в яких враховуються всі потреби собак, починаючи від розміру і закінчуючи способом життя, багато господарів віддають перевагу готувати корм самостійно.
Головні вимоги по харчуванню собак-це збалансованість білків, жирів, вуглеводів, вітамінів і мінеральних речовин. Однак потрібно ще й регулювати споживання рідини псом, якщо він буде споживати не в міру багато рідину і при цьому отримувати мало вітамінів і мінеральних речовин, то вони просто будуть вимиватися з організму разом з рідиною.
Розглянемо ж джерела білків, жирів і вуглеводів придатні для годівлі собак.
Перше місце як джерело білка, і як ласощі у собак займає м'ясо і м'ясопродукти, за ними йдуть риба, молоко, а також яйця. Проте є і свої нюанси при годівлі собак натуральними кормами. М'ясо є головним компонентом раціону всіх собак і є цінним джерелом білків, сприяє зміцненню імунітету, а так само позитивно впливає на розвиток мускулатури і організму в цілому. При годуванні м'ясом потрібно брати до уваги, що м'ясний фарш організмом собак засвоюється погано і його вживання псом треба обмежувати. Найбільш засвоюване організмом собаки це сире скобленое м'ясо. В раціоні собаки так само повинен бути такий продукт як кров'янка - продукт містить кров тварин. Кров багата легкозасвоюваними білками, які займають 20% її кількості, а також вона багата на амінокислоти. Варто зауважити, що перегодовувати собаку таким продуктом не варто з-за ризику білкового отруєння.
М'ясо в раціоні собаки можна замінювати на м'ясні субпродукти близько 2-3 разів на тиждень, однак давати їх потрібно в два рази більше, ніж зазвичай дають м'яса. Джерелом білка і служить риба, як річкова, так і морська. Давати рибу з м'ясом не рекомендується, краще чергувати, в один день давати рибу, в іншій м'ясо. Не можна давати рибу занадто часто, це призводить до розщеплення вітамінів групи В в організмі. Починає страждати шлунково-кишковий тракт, тому що погіршується травлення, також тьмяніє і втрачає вигляд шерсть пса. Сирої давати можна тільки океанічну рибу, а річкову дають тільки у вареному вигляді, щоб не заразити пса личинками глистів. Ми радимо варити як річкову, так і океанічну рибу, а так само виймати з риби всі кістки перед тим, як дати собаці.
Щодо яєць, то собакам їх можна давати в сирому вигляді, проте тільки в поєднанні з іншими продуктами (з кашею, молоком тощо). Однак сирий білок з раціону собаки слід виключати щоб уникнути порушення процесів линьки і освіти дерматиту на шкірі. Варений яєчний білок можна давати лише зрідка в подрібненому стані. В пошані у собак омлети, як на воді, так і на молоці, які вони обожнюють. Омлети потрібно розрізати на шматочки перед тим, як згодовувати псу.
Молочні продукти так само важливі в раціоні собаки. Можна давати як молоко, так і кисле молоко. Так само любимо псами сир, однак тут слід зауважити, що солодкі сирні маси згодовувати їм не можна. Найкраще замінювати сир на сири твердих сортів або бринзу і нарізати їх шматочками.
Молочні продукти так само є цінним джерелом жирів. Це молоко, сметана, а так само вершкове масло. У них міститься вітамін А, та інші поживні речовини, необхідні організму: токоферол, холін і фосфатиди. Слід пам'ятати, що не можна перегодовувати собаку будь-якими продуктами, і жирними молочними продуктами в тому числі. Це призводить до ожиріння, а також собака стає ледачою і апатичною. Молочні продукти – це джерело тваринних жирів, а джерелом рослинних є різноманітні крупи та олію. У них міститься вітамін Е и ненасичені жирні кислоти життєво необхідні організму тварини, в тваринних жирах цих речовин набагато менше. Завдяки рослинним жирам і речовин в їх складі йде поліпшення імунітету пса, зміцнюють стінки кровоносних судин, а так само поліпшується метаболізм, незалежно від породи собаки.
Дізнатися, що вихованець отримує оптимальне кількість жирів зі свого раціону досить просто – шерсть стає досить привабливою на вигляд, стає гладкою, блискучою, гладкою.
Джерелом енергії для собак служать вуглеводи. Продукти, що містять вуглеводи це цукор, клітковина і крохмаль. Більша кількість вуглеводів міститься в хлібі (житньому та пшеничному), крупах, висівках і меді. Добова норма вуглеводів для собаки становить 15 г на 1 кг ваги собаки. Так само багаті вуглеводами деякі овочі: картопля, морква, капуста і буряк.
Житній хліб собаці краще всього давати з м'ясом або розмоченим в бульйоні. Пшеничний хліб краще давати у вигляді сухарів, так як в свіжому вигляді його клейковина уповільнює процес травлення. Каші псу можна давати будь-які, крім манної. Проте є деякі нюанси. Вівсянку собакам потрібно давати в обмеженій кількості, так як перегодовування нею сприяє появі запалення анальних залоз.
Ветеринарами рекомендовано не вводити в раціон псів бобові продукти, так як вони дуже погано засвоюються їх організмом. Так як для кожної собаки норми споживання натуральних продуктів свої, то краще всього проконсультуватися з ветеринарним лікарем які продукти і в якій кількості можна давати собаці.
Отже, що потрібно знати господарям собак:
· Обсяг м'яса, який потрібно собаці, повинен становити 40 % від добового обсягу споживаної їжі
· Перевагу слід віддавати яловичині, потім лише телятині, баранині, і на останньому місці птах.
· Якщо собаку годують замість м'яса субпродуктами, то їх обсяг від добової норми годівлі має становити 60%
· Якщо собаку годують рибою, а не м'ясом, то обсяг її повинен становити 60-70% від добової норми.
· Риба повинна бути вареною і без кісток
· Риба в раціоні повинна бути 1-2 рази в тиждень
· В раціон включають сир і його обсяг повинен складати не менше 40 % від добової норми
· Яйця дають 1-2 рази в тиждень, без білка, якщо вони сирі і обов'язково в поєднанні з іншими продуктами.
· Рослинне масло дають з розрахунку 1мл на 1 кг маси пса
· В холодну пору року обсяг споживання продуктів збільшують на 15% (температура повітря падає нижче 15 градусів)
· В жарку пору року рекомендується обсяг споживання продуктів скоротити на 15% (температура повітря понад 20 градусів)
А тепер поговоримо про сухі кормах, які вони бувають і для чого призначені і чим краще їжі зі столу господаря.
Сухі корми – це досить збалансовані раціони, в яких підібрані необхідні пропорції білків, жирів, вуглеводів, вітамінів і мінералів. Спеціально розроблені формули зберігання такого корму не містять консервантів, гормонів і підсилювачів смаку і рідко викликають харчову алергію. Є корми для собак, спеціально розроблені під певну породу, і їх склад відповідає особливим потребам собак саме цієї породи.
Сухі корми поділяють на 4 класи:
· Економ
· Стандарт
· Преміум
· Супер преміум
Такий розподіл кормів відбувається з причини різного способу виробництва, якістю, які продукти були використані для його виробництва. Особливої уваги заслуговують корми для собак преміум і супер-преміум класу, оскільки це продукти вищої якості та найбільш повно відповідають вимогам здорового харчування собак.
Економ клас. Корми цього класу найбільш дешеві, однак, не треба поспішати вестися на це. Адже виготовляються такі корми найбільш дешевих продуктів. М'ясо в такому кормі використовується самої нижчої якості, це м'ясо старих, або перебувають на останньому подиху тварин. При постійному годуванні тільки цим кормом у собаки можуть початися проблеми з вовною, а також може проявлятися невластиве їй поведінка. Тут варто задуматися про годування собаки додатково натуральними продуктами для заповнення необхідних поживних речовин.
Стандарт. У цих кормах високий вміст протеїну, тому слід годувати собаку строго по рекомендованій добовій дозі. Такі корми варто вибирати обережно. Не рідко в них додають синтетичні барвники, підсолоджувачі від чого у собак може розвинутися хвороба нирок та сечостатевої системи. Не рідко у собак після поїдання такого фарбованого корми виникає алергічна реакція. Радимо уважно читати склад таких кормів, уникаючи наявності солі та барвників.
Преміум та супер-преміум клас. Такі сухі корми виробляються з яловичини, пташиного м'яса та м'яса ягнят, а також оптимально збалансовані за кількістю протеїну. У результаті виходить корм, який значно краще засвоюється (а значить, при годуванні собака споживає меншу кількість такої їжі). За великим рахунком в плані харчування собаці для щастя, окрім першосортного корми, нічого не потрібно, вона буде відчувати себе в тонусі, її імунітет буде міцним, виглядати вона буде найкращим чином. Корми такого класу, на відміну від більш дешевих кормів, не містить субпродуктів тваринного походження.
Після того, як ви придбали той сухий корм, який вважають найбільш підходящим для вашої собаки, постає питання про те, як же правильно годувати її цим самим кормом. Звичайно, багато в чому це питання індивідуальне, залежить від властивостей і якості конкретного корму, і від особливостей саме вашої собаки. Однак є два моменти в проблемі годівлі сухими кормами, які однаково важливі для всіх без винятку собак і в ситуації з будь-яким кормом.
Перший момент – для користі вашого вихованця не переводьте його виключно на сухі корми, навіть якщо це високоякісні корми. Поєднуйте годування сухими кормами зі звичайною їжею, якої ви пригощали собаку до покупки спеціального харчування. Справа в тому, що шлунок собаки, що живиться виключно сухими кормами, «слабшає», тобто поступово втрачає здатність нормально переробляти просту, незбалансовану їжу. Це може призвести до дуже негативних наслідків.
І другий момент – здійснюючи комбіноване вигодовування, тобто годування і сухими кормами, і звичайною їжею, не змішуйте ці продукти разом. Травна система собаки не впорається з таким «разнокалиберной» їжею, і ви ризикуєте назавжди позбутися домашнього улюбленця. Щоб цього не сталося, в один прийом собакою їжі давайте їй тільки один вид їжі, або звичні продукти, або сухі корми.