Профілактика укусів кліщів для собак
В утриманні та догляді за домашнім улюбленцем однією з важливих задач є турбота про здоров'я, зокрема, захист від кліщів і переноситься ними «зарази». У цій статті ми розглянемо таку проблему, як профілактика та боротьба з кліщами у собак. Якщо відразу не вжити заходів по профілактиці, або ж щодо усунення кліщів, то це може обернутися трагедією і смертю улюбленої собачки.
Загрозу для здоров'я собачки можуть нести не тільки кліщі, але і інші паразити – блохи, а також і комарі, тому слід знати, чим це може загрожувати собаці і як від цього вберегтися. Про все це ви дізнаєтеся далі в нашій статті.
Розглянемо паразитів, які можуть переносити хворобу, що загрожує життю і здоров'ю вашого вихованця:
· Іксодові кліщі переносять – пироплазмоз (бабезіоз), кліщовий бореліоз (хвороба Лайма)
· Блохи є переносниками стрічкових черв'яків (глистів)
· Комарі можуть переносити як глистів, так і таку хворобу лейшманіоз.
Заразність кліща залежить від регіону проживання і активності, і якщо не вжити необхідних заходів, то після укусу кліщем собака може заразитися пироплазмозом і внаслідок бездіяльності господарів померти протягом декількох днів. Що б цього уникнути, необхідно застосовувати профілактичні заходи за допомогою різних засобів – краплі, нашийники, спреї, які значно знижують ризик укусу кліщем. Так само на ймовірність зараження дуже сильно впливає період активності кліщів. Найбільш активні кліщі в теплий період – навесні і восени, трохи менш активні в спеку. Заразитися кліщем собака може так само і взимку. В теплі періоди зими (так звані відлиги) кліщі активізуються. Вкрай мізерна ймовірність зараження собаки, яка сидить в приміщенні і не буває на вулиці. Однак навіть у такій ситуації ймовірність укусу кліща є. Кліщі можуть потрапити в будинок, а потім на вашу собаку шляхом потрапляння на одяг людини, адже кліщі падають на будь теплокровне істота, чи то собака, кіт або людина. Кліщ чіпляється за одяг, а потім падає вже у вас вдома на підлогу, а потім перебирається на зустрічає вас улюбленця і шукає місце для укусу.
Профілактика існує для того, щоб відлякувати кліщів від вашого вихованця шляхом нанесення на пса відлякуючих засобів. Якщо собака добре оброблена, то кліщ не буде повзати по тілу пса в пошуках «найсмачніше» містечка, а відпаде, залишившись без обіду. При попаданні на оброблених тварин кліщі піддаються впливу захисних препаратів, їх активність помітно знижується і в подальшому вони гинуть.
Крім профілактики, не варто забувати і про додаткові заходи обережності:
· Не відвідувати місць з високою ймовірністю існування кліщів
· Після прогулянки необхідно перевіряти пса на предмет знаходження кліщів
· Ретельно вичісувати собаку
Якщо все ж кліщ вкусив собаку, слід обережно видалити його, дотримуючись запобіжних заходів. Ні в якому разі не потрібно брати кліща голими руками, особливо тиснути його, потрібно обережно викрутити його і покласти в баночку і віднести ветеринара на дослідження його заразності, або відразу ж його спалити. Після видалення кліща слід ретельно вимити руки. Після позбавлення від кліща слід перевірити ранку – не залишилися в ній частині комахи, після чого слід обробити ранку.
Способи видалення кліща:
Для видалення кліщів є спеціальні інструменти , найчастіше це гачки схожі на вигнуту виделку з двома зубцями. Кліщ вставляється між зубами і повільно викручується (зазвичай достатньо 2-3 обороту):
Ризик зараження хворобою вкрай малий, але все ж варто дотримуватися обережності. Не дивлячись на всю обережність, ймовірність захворювання залишається і слід знати про кількох симптоми, при появі яких необхідно звернутися до ветеринара:
· Млявість
· Малоактивность
· Втрата апетиту
· Зростання температури
· Білки очей і слизова пасти починають жовтіти
При появі цих симптомів слід звернутися в лікарню – краще помилкова тривога, ніж загроза життю улюбленця. Так само існує ймовірність ускладнень після перенесеної хвороби – ниркова недостатність.
Якщо ж можливості звернутися до фахівця немає, то можна спробувати лікувати собаку самостійно, чого ми вкрай не рекомендуємо, адже препарати вкрай токсичні для організму і все ж таки слід звернутися до фахівця.
Тільки турбота, уважний догляд і швидке реагування на особливі симптоми може врятувати життя пса, тому якщо є підозра на укус кліща – варто відразу звернутися у ветеринарну клініку.
Більш детально розглянемо профілактичні засоби від кліщів і бліх, які вони бувають :
· Спреї. Це найбільш ефективні препарати, які найменше викликають алергічні реакції у собак. Спреї починають працювати моментально після нанесення на тварину.
· Нашийники. З усіх існуючих засобів є найменш ефективними, а так само з підвищеною ймовірністю виникнення алергічної реакції (як правило, це дешеві варіанти, а так само залежно від діючих речовин). Діяти вони починають протягом декількох днів, так як речовини потрібно більше часу для розподілу по тварині.
· Краплі на холку. Такі засоби займають середню позицію між нашийником і спреєм, як за дії, так і за ймовірністю алергічної реакції. Розподіляються краплі по тварині протягом доби.
Дуже важливо знати, що не існує 100% варіанти захисту від укусів кліщів і бліх, проте профілактика є невід'ємним чинником у захисті вихованця. Є деякі правила по обробці собак засобами захисту від кліщів і бліх, які стосуються будь-яких препаратів:
· Не можна купати Собаку перед застосуванням препаратів, ні після. Зазвичай це проміжок в три дні до, і хоча б два дні після.
· Бажано відзначати в календарі дні, коли ви зробили обробку, і в залежності від періоду дії препаратів, щоб знати, коли здійснити повторну обробку.
Розглянемо деякі варіанти обробки тварин.
1. Спрей. Візьмемо ефективний спрей Фиприст. Спрей бореться з кліщами, блохами, вошами, волосоїдів. Препарат гарантує захист тварини до 3 місяців від бліх і протягом місяця від кліщів. Препарат розрахований 3-6 мл на 1 кг тіла тварини, в залежності від об'єму флакона: 100мл – від 6 до 12 натискань ,250 мл - від 2 до 4 натискань, 500мл – від 1 до 2 натискань (кількість натискань залежить від довжини шерсті тварини). Мінімальний інтервал між обробками становить 4 тижні. Так само цуценят можна обробляти з 2-х денного віку.
Технологія обробки тварини спреєм:
Собаку потрібно рівномірно обприскати проти напрямку росту волосся по всьому волосяного покриву не виключаючи ділянки на голові, вухах, шиї, животі і грудях. Необхідно при обробці закривати очі тварині вільною рукою, щоб уникнути попадання в них препарату.
2. Краплі Празіцід комплекс. Препарат бореться з кліщами, блохами і глистами. Використовуються строго з 2-х місячного віку тварини. Обробку проводять раз на місяць в період активності паразитів. Після обробки тварини слід надіти на нього намордник щоб уникнути злизування препарату. На 5 кг маси тіла тварини використовується 1 мл засобу.
Если ваша собака весит 8 кг, а производитель дает защиту для собак от 2 до 10 кг, то лучшим вариантом будет взять капли для собак весом от 11 кг, но не стоит брать капли, если ваша собака весит 2 кг, а капли предназначены для собак от 10 кг. Чаще всего немного увеличенная дозировка увеличивает и защиту, но все же лучше придерживаться дозировки указанной в инструкции к препарату. Нужно удостовериться, что у собаки не будет аллергии на препарат. Для этого важно обработать пса в соответствии с инструкциями.
Як обробити собаку краплями? Потрібно візуально відзначити ділянки вздовж хребта(холки) тваринного і ретельно обробіть ці місця. Для цього за допомогою гребінця або руки потрібно розсунути шерсть так, щоб була видна шкіра. Рівномірно нанесіть засіб на шкіру по краплі, так щоб воно не стікало по шерсті. Дуже важливо уникати тих місць, куди може дотягнутися вихованець, щоб отримати засіб.
Собаку рекомендується оглядати щодня, особливо такі місця як: шия, вуха, пахвові складки, пах, область під хвостом, між пальців. Після прогулянки потрібно вичесати собаку, а якщо шерсть занадто довга і густа, то обмацати її на предмет горбків і ущільнень і оглянути підозрілі виявлення.
Як виглядає кліщ до того, як насмокчеться крові: