Часті питання по догляду за акваріумом, утримання і годівлі акваріумних риб
1. Як часто годувати акваріумних рибок?
Малька потрібно годувати 2-5 разів в день щоб він ріс і не затягувався. Дорослу рибу досить годувати 1 раз на добу. Риба великих розмірів 30см. і більше може харчуватися 1 раз в кілька днів.
2. Ми їдемо у відпустку, що робити з рибками?
Риби великих розмірів від 10см. можуть 5-10 днів прожити без їжі, без шкоди для здоров'я. Так само існують спеціальні автоматичні годівниці, яка буде годувати ваших рибок на протязі 1-2х тижнів. Не в жодному разі не можна кидати в акваріум багато корму за 1 раз, риба його не з'їсть, вода зіпсується і риби загинуть.
3. Потрібно рибкам залишати світло на цілий день?
Світло на цілий день потрібен тільки рослинам, для риб залишати світло немає необхідності, світло потрібен для естетичного вигляду, коли ви знаходитесь біля акваріума і бажано включати при годівлі риб, хоча деякі види риб, наприклад соми, харчуються в темряві.
4. В акваріумі постійно мутніє вода, що робити?
Можливо ви перекармливаете рибу, корм який риба не з'їла гниє і псує воду в акваріумі. В акваріумі дуже багато рибок і фільтр не справляється з отчисткой води. Можливо ви не правильно мити фільтр: фільтр потрібно мити у воді акваріума або з додаванням води з під крана, але обов'язково такої ж температури, як вода в акваріумі. Не в якому разі не можна використовувати миючі засоби! Ви вб'єте всі життєво необхідні бактерії у фільтрі і можете отруїти мешканців вашого акваріума.
5. Як часто міняти воду в акваріумі?
За часту при середньому заселення акваріума і використанні фільтра, 1 раз в тиждень змінюють 1/3 частина води акваріума на відстояну воду тієї ж температури. У деяких регіонах нашої країни водопровідну воду можна брати, наприклад вода в Києві як правило придатна для часткової підміни води в акваріумі, але все одно потрібно враховувати, що для деяких мешканців акваріума і рослин потрібно враховувати параметри води і бути обережним з підміною. Якщо вода в акваріумі помутніла або живе велика кількість риб або відсутній фільтр, то воду міняють частіше, аж до декількох разів на добу. Не в жодному разі не можна повністю замінювати всю воду в акваріумі за 1 раз, це може призвести до загибелі ваших мешканців.
6. Яка повинна бути температура води в акваріумі?
Для більшості риб комфортна температура 25-28 градусів. Так само більшість риб можуть витримати і більш низьку температуру 20-22 градуси, але при низької температури у рибок ослабливает імунітет і виростає ймовірність різних захворювань. Деякі види акваріумних риб, наприклад золота рибка можуть жити при температурі 15-16 градусів.
7. Потрібно кип'ятити грунт перед засипкою в акваріум?
Сухий ґрунт після покупки кип'ятити не треба, достатньо промити під проточною водою щоб вимити пил.
8. Можна використовувати морський грунт в прісноводому акваріумі?
Можна, вміст солей в морському грунті і каменях дуже низьке, воно не вплине на склад води у вашому акваріумі. Не можна використовувати мінерали які по своїй суті і є сіль.
9. Ми привезли з моря камінці і мушлі, можна їх покласти в акваріум?
Так, можна, перед цим просто промийте їх під проточною водою від пилу і можете класти їх в акваріум.
10. Потрібен фільтр в акваріумі?
Так, для утримання акваріумних рибок в акваріумі обов'язково повинен бути фільтр, нагрівач і компресор.
11. Скільки повинно бути рибок в акваріумі?
Рибок в акваріум заселяють на свій розсуд, важливо щоб не було перенаселення.
12. Яким кормом годувати акваріумних рибок?
Існує кілька типів кормів для годування акваріумних риб: живий корм (мотиль, трубочник...), заморожений корм (артемія, циклоп, мотиль, трубочник...) і сухий корм (як правило основним компонентом для приготування сухого корму для риб використовується рибне борошно). Одним з найкращих варіантів буде живий трубочник, але його дуже складно зберігати, мало де можна купити, незручно годувати, має неприємний запах, і разом з ним можна занести паразитів в акваріум, тому для домашнього утримання риб використовують дуже рідко. Більш поширеними кормами будуть заморожені корми і сухі. Заморожений корм зберігається в морозилці і має хорошу поживну цінність для риб, їм не складно годувати риб. Найпоширенішим кормом є сухий корм, його легко зберігати і легко його давати рибам, але за поживними якостями він найгірший, тому вибираючи сухий корм використовуйте корми тільки відомих брендів і хорошої якості.
13. Ми купили нових рибок в зоомагазині, як їх випустити в акваріум?
Пакет з рибою потрібно покласти в акваріум, щоб зрівнялася температура на 10-20хв., потім відкрити пакет і додати туди воду з акваріума, щоб зрівнялися хімічні показники. Відразу після транспортування рибок годувати немає необхідності. Через стресовій ситуації вона є всерівно не буде, ви тільки переведете корм і зіпсуєте воду в акваріумі. Зачекайте близько 1 години щоб риба адаптувалася і можете пробувати по немногу давати корм.
14. В акваріумі вода позеленіла, що робити?
Вода могла позеленіти від попадання прямих сонячних променів в акваріум, або ви могли занести в акваріум з новими рослини і з-за дисбалансу стався спалах.
15. Можна поставити акваріум на підвіконня або на балкон?
Можна, але в зимову пору року потрібно буде додатковий обігрів, а в літній час при попаданні прямих сонячних променів вода буде зеленіти і може перегріється. Кращим місцем для встановлення акваріума будинку буде подалі від вікон у більш темному місці.
16. Потрібна рибкам пара?
Як правило для естетичного вигляду в акваріум заселяють зграю більше 1 рибки і часто комбінують види риб, але рибка цілком може жити одна в акваріумі, від самотності вона не загине.
17. Потрібен грунт і рослини для рибок?
Для утримання рибок грунт і рослини не потрібні, вони грають тільки декоративну роль, але якщо у вас поганий фільтр (що буває дуже часто), то грунт це додатковий біологічний фільтр, що дуже важливо для нормально життєдіяльності акваріумних мешканців.
18. Вода в акваріумі смердить, що робити?
Можливо ви довго не міняли воду, не мили фільтр чи не сифонили грунт. Такі процедури як правило проводять 1 раз на тиждень. Ви можете робити це самі, або звернутися до фахівців.
19. У мене поглибли рибки, чому?
Чинників загибелі риб може бути дуже багато: рибки могли загинути від не правильного догляду за акваріумом, від переїдання поганого корми, від захворювань, паразитів і інфекцій. Для визначення більш точної причини краще звернутися до фахівця.
20. Рибки перестали їсти, забилися в кут акваріума, зблідли, на рибок з'явився наліт або білі крапки?
Рибки могли злякатися і збліднути через різке включення світла, або може знизитися активність або можуть перестати їсти за низької температури води в акваріумі. Але якщо на рибі ви помітили висип або плями або риба поводиться дивно тривалий період часу, швидше за все ваші рибки захворіли і для лікування та виявлення причини потрібно звернутися до фахівця.
21. З фільтра оснащеного аератором не йде повітря, що робити?
Швидше за все у фільтрі забилася мочалка і з за втрати потужності він не може засмоктувати повітря. Потрібно просто помити фільтруючий елемент. Так само можуть забитися канали по яким фільтр засмоктує повітря, що б їх прочистити можете скористатися зубочисткою або скріпкою. Ще одне причиною може бути установка фільтра дуже глибоко і через брак потужності він не може засмоктати повітря. Фільтр потрібно встановлювати під самий верх, але так щоб він був повністю занурений у воду.
22. Рибки плавають вгорі акваріума і часто відкривають рот, що це означає?
Це означає, що рибкам не вистачає повітря, перевірте подачу повітря в акваріум
23. Я купив новий корм рибкам, а вони його не їдять, чому?
Можливо ви купили корм поганої якості, але дуже часто риба звикає до одного корму і при зміні корму може відразу його їсти. Зазвичай через 1-3 дні годування новим кормом риба звикає і їсть його апетитно.
24. У зоомагазині виловили рибок в пакет для транспортування, а вони стали бліді і деякі не рухаються, що робити?
Деякі види риб дуже стрессуют при лові та пересадки, можуть скидати забарвлення, а деякі часто замерают і не швелятся. Більше всього таким піддаються стресам: Неони, Родостомусы... В цьому немає нічого страшного, коли ви рибу висадіть в свій акваріум вона адаптується, набере забарвлення.
25. У мене маленький акваріум з півником, останнім часом півник зовсім не активний, сидить на дні і погано їсть, що робити?
Як правило в таких маленьких акваріумах немає не фільтру не нагрівача. Для нормальної життєдіяльності Півника у нього повинна бути чиста вода і температура не нижче 25 градусів, а краще 28-30. Так як півник родом з Таїланду, а там середня річна температура 28 градусів за цельсієм. За низької температури і брудної води у півників падає апетит і знижується активність. Потрібно кожен день міняти йому воду і ставити акваріум в тепле місце, або обзавестися акваріумом побільше де буде фільтр, нагрівач.